منوی اصلی
کاکتوس
 • مهدی جهانبانی پنجشنبه 21 مرداد 1395 09:01 ب.ظ نظرات ()

  پیوند زدن کاکتوس های مختلف:

  تنها شمار کوچکی از گونه‌های کاکتوس به سبب نداشتن طبقه زاینده اصلی و یا لایه رشد، قابل پیوند زدن نیستند.مناسب‌ترین زمان پیوند از اواخر فصل بهار تا پایان فصل تابستانیعنی هنگام فعالیت رشد گیاه می‌باشد. در این زمان گیاهان قوی تر و دارای شیره کافی برای انجام پیوند و اتصال در همه قسمت‌ها آمادگی دارند و پس از عمل، پیوند نیز در ظرف چند ماه بسته به نوع گونه رشد را آغاز و به گل مینشیند.  آخرین ویرایش: یکشنبه 5 شهریور 1396 09:04 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی جمعه 15 مرداد 1395 05:20 ب.ظ نظرات ()

  ویژگیهای گل کاکتوس‌

  کاکتوس‌ ها گیاهانی گوشتی هستند که با محیط‌های خشک بیابانی و کویری کاملا سازش یافته‌اند. ساقه متورم، گوشتی و آبدار این گیاهان فاقد برگ است و برگ‌ها تبدیل به خار شده اند. کاکتوس‌ها در اندازه‌های مختلف دیده می‌شوند، از کاکتوس های کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوس های عظیمی که شبیه درخت هستند. خصوصیاتی همچون تبدیل برگ به خار، بزرگ و گوشتی بودن ساقه‌هایی که قادرند آب را به راحتی در خود ذخیره کنند و در نهایت ریشه‌های محکم و گسترده و عمیق آن‌ها سبب شده برای نواحی‌ای که دارای فصل گرم و خشک طولانی‌تری هستند، مناسب باشند.

  کاکتوس طی طوفان‌های ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه‌های خشکسالی به مصرف می‌رساند.  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:17 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی جمعه 15 مرداد 1395 05:11 ب.ظ نظرات ()

  ۱۱ اصل مهم برای نگهداری گیاه کاکتوس

   


   فقط فراموش نکنید: کاکتوس را به اندازه آب دهید!

   

  کاکتوسها از جمله جذابترین و متنوعترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد میکنند.
   

  هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است.
  ممکن است شما هنگام خرید یک کاکتوس جدید به چند مورد زیر هم نیاز پیدا کنید:

   

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:18 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی جمعه 15 مرداد 1395 11:59 ق.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: شنبه 16 مرداد 1395 11:54 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی جمعه 15 مرداد 1395 11:58 ق.ظ نظرات ()

  ارتفاع بزرگ ترین گونه کاکتوس می تواند به ۲۲ متر و وزنش به ۲۱۸۰ کیلوگرم  برسد.

  واقعیت هایی خواندنی درباره گیاه کاکتوس
  کاکتوس نوعی گیاه است که قادر است مقدار زیادی آب ذخیره کند و در زیستگاه های بسیار گرم و خشک به حیاتش ادامه دهد. حدود ۲۰۰۰ گونه مختلف کاکتوس وجود دارد که از نظر اندازه، شکل، رنگ و نوع زیستگاه با هم متفاوتند. تقریباً همه کاکتوس ها بومی بیابان ها و مناطق خشک آمریکای جنوبی و شمالی هستند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:20 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی جمعه 15 مرداد 1395 11:55 ق.ظ نظرات ()

  کاکتوس ها به سرعت در حال منقرض شدن/ پنجمین گونه در حال انقراض جهان/

  هم‌اکنون نزدیک به یک سوم‌شان در جهان با خطر انقراض روبه‌رو شده است

   کاکتوس‌ها که برای هزاران سال متمادی در بین سرخپوستان آمریکایی جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی داشت و بعد از چند دهه مثل اکثر نقاط دنیا در درمان بیماری‌ها با آغاز تمدن جدید و شروع دانش و تحقیقات مدرن پزشکی به فراموشی سپرده شده بود با مشاهده اثرات تخریبی داروهای شیمیایی بر بدن انسان نظر دوباره محققان را به خود جلب کرد، این گونه گیاهی ارزشمند دارای خاصیت‌های درمانی،زینتی، تأثیرات مثبت بر حالت روحی افراد و ضداشعه‌های مضر را در لیست فوائد خود گنجانده است ولی هم‌اکنون دست عوامل انسانی به جد جمعیت آن‌ها را با خطر انقراض روبه‌رو کرده است.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 شهریور 1396 11:21 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی پنجشنبه 14 مرداد 1395 04:41 ب.ظ نظرات ()

  به نظر من روزی یه ساعت نور مستقیم واسه کاکتوس کافیه و بقیه روز نور به طور غیر مستقیم باید به اون بتابه ولی این مطلبو بخونید بد نیست

  نور یکی از حیاطی ترین آیتم ها برای رشد گیاهان می باشد ، کاکتوس ها و ساکولنت ها عموما علاقه زیادی به نور دارند و نور مناسب در شکل ظاهری ، شکل ساقه ، شکل گل ، زمان گلدهی نقش به سزایی دارد ، در بیشتر واریته ها بین 5 تا 7  ساعت نور طبیعی احتیاج آن ها را برآورده می سازد و این مدت در نور های مصنوعی ( با استفاده از لامپ فلورسنت ) به 12 تا 15 ساعت افزایش پیدا می کند .

  در نور کم گلدهی کم شده وگیاه ضعیف باریک شده و به مرور زمان از بین می رود ، البته لازم به ذکر است که نور خیلی شدید مخصوصا با حرارت بالا برای گیاه مضر است ( نیاز نوری کاکتوس های بیابانی  با کاکتوس های جنگلی  تفاوت بسیار دارد ) .

  روش تشخیص اینکه آیا گیاه  از نور مناسب برخردار است یا خیر از شکل ظاهری آنها می توان پی برد ، برای این منظور اگر کاکتوس هایی که در معرض آفتاب شدید هستند ، طرفی که رو به نور بوده کمی به سفیدی می گراید ( بخاطر داشته باشد سفید شدن از ساقه در بعضی اوقات بخاطر آبیاری بیش از حد و بیماری است ) و گاهی دچار سو ختگی می شود و طرف دیگر سبز باقی می ماند و برای رفع این منظور چه در فضای باز چه در پشت شیشه باید  گلدان ها را هر چند مدت بگردانیم و همینطور کاکتوس هایی که دچار ضعف نور هستند ابتدا خیلی سبز شده و کم کم باریک می شوند.

  درساکولنت ها ( گیاهان گوشتی ) اگر نور زیاد باشد تغییر رنگ میدهند و بعضا لکه دار می شوند یا مثل کالان کوا ها ( نوعی گل ) برگ های آنها جمع می شود و اگر در سایه زیاد قرار بگیرند فاصله بین بند های برگ زیاد شده مثل سدوم ( نوعی گل ) و رنگ آنها به رنگ سبز تیره در می آید که علاقمندان باید مواظب باشند بعد از خرید اگر شکل گیاهشان در حال تغییر شکل بود به فکر چاره باشند.

  ضمنا اگر گیاهتان را از سایه به آفتاب می خواهید منتقل کنید باید آرام آرام این کار را بکنید اگر ناگهان آنرا وارد نور کنید در بعضی موارد کاکتوس تاول می زند ،

  بطور کلی در پرورش گلها ما معمولا یکی از شرایط زیر را داریم .

  1 : نورمستقیم خورشید ( فضای آزاد ، حیاط ، باغچه ، بالکن )

  2 : نورغیر مستقیم خا نه  ( داخل ساختمان ها پشت پنجره )

  3 : نورغیر مستقیم گلخانه ( داخل گلخانه ها و مکان های سر پوشیده روشن )

  4 : نور مصنوعی ( مکان های کم نور )

  که در این بخش ما به شرح حالت های ذکر شده می پردازیم .

  1 : نورمستقیم خورشید ، بسیاری از علاقمندان کاکتوس و ساکولنت ترجیح می دهند  گلهای خود را در فضای آزاد نگهداری کنند زیرا در نور طبیعی خورشید خیلی بهتر رشد می کنند اما در مناطقی که نور شدید است ، سایه روشن ( نوری که از میان شاخه ها و..... می تابد ) بسیار مناسب تر است .

  یکی دیگراز مزایای نگهداری گلها در نور طبیعی خورشید و فضای آزاد گل دهی زود هنگام نسبت به شرایط نگهداری در نور های غیر مستقیم است و همچنین کیفیت و شادابی گل آنها نیز تفاوت بارزی دارد البته یکی از دلایل دیگر در شادابی گیاه برخورداری از آب باران است ( بعلت اسیدی بودن ) که بصورت طبیعی در فضای باز امکان پذیر است ( در زمستان باید به جای خشک و سقف دار منقل شوند ) .

  پرورش کاکتوس و ساکولنت در فضای باز معایبی هم دارند که می توان به کدر شدن بعضی از واریته های کاکتوس وساکولنت اشاره کرد و همچنین مشاهده شده در جاهایی که در زمستان نور شدید خورشید به کاکتوس ها بتابد واگر در آنجا اختلاف حرارت بین روز و شب زیاد باشد روی بدنه بعضی از گونه ها ترکیدگی ایجاد می شود و همچنین نور ودمای زیاد درتابستان به همرا آبیاری بیش از حد overwatering منجر به پوسیدگی و بیماری کاکتوس ها می شود.

  برای دوری گزیدن از این مشکلات و همچنین شناسایی نور مورد نیاز واریته های گوناگون بیشتر از طریق تجربه امکانپذیر است ، چون محل پرورش گلهایتان خاص شماست و مطمئنا در یک باغچه ، حیاط ، تراس و یا بالکن نقاط پر نور وکم نورخاص همان مکان وجود دارد که با جابجا کردن گلها محل مناسب قرار گرفتن هر گل را پیدا می کنید ، ما هم سعی می کنیم هر گونه اطلاعاتی در رابطه با نیاز نوری کاکتوس ها و ساکولنت ها که بدستمان برسد را در همین بخش برایتان قرار می دهیم .

  2 : نور غیر مستقیم ساختمان ها ، با توجه به شرایط مدرن زندگی بسیاری از طرفداران نگهداری کاکتوس ها در آپارتمانها زندگی می کنند ، در یک آپارتمان مطمئنا بخش های نور گیری وجود دارد که طی ساعاتی از روز به آنجا آفتاب می تابد ( پنجره های جنوبی ) که بهترین محل برای نگهداری کاکتوس ها هستند البته اگر بالکن نور گیری در دسترس باشد شرایط بهتری است اما در صورت عدم وجود چنین شرایطی همان پشت پنجره میتوان مبادرت به این کار کرد.

  لازم  به ذکر است در منازل چون سعی می شود هوای داخل آپارتمان یکسان باقی بماند تقریبا زمستان و تابستان یکسان است کاکتوس ها نیاز به آبیاری منظمی دارند ( مراجعه شود به بخش آبیاری ) و این عدم تقییر دما ( مراجعه شوود به بخش دمای مناسب ) در روز وشب و تابستان و زمستان مشکلاتی را به همراه دارد که اولا نبود دوره خواب زمستانی و رشد تابستانی گیاه را دچار اختلال رشد کرده و برای رفع این منظور بهتر است زمانی که در اطاق حضور ندار ید پرده ها راکاملا بسته ولای پنجره را کمی باز بگذارید و یا زمستان ها کاکتوس ها را در جایی نورگیر اما خنک مثل پاسیو ها یا جاهای دیگر بگذارید .

  دوما این ناهماهنگی بین نور و دما جلوی گل دهی کاکتوس ها را می گیرد و معمولا دوستانی که پشت پنجره مبادرت به پرورش کاکتوس می کنند همیشه از گل ندادن کاکتوس هایشان گله مند هستند .

  ضمنا مشاهده شده بعضی از پرورش دهندگان عزیز تابستان گل هایشان را به بیرون پنجره یا بالکن منتقل می کنند که باید این کار به تدریج صورت بگیرد .

  3 : نور غیر مستقیم گلخانه ، در گلخانه ها شرایط فرق می کند ، چون شما هم نور مناسب و تغییرات دمای مناسب و کنترل شده در اختیار دار ید و تقریبا بهترین حالت پرورش گل می باشد ، در گلخانه ها نور غیر مستقیمی که مورد علاقه کاکتوس ها و ساکولنت ها می باشد در تمام ساعات روز موجود است از طرفی کنترل دما ( ایجاد شرایط زمستان و تابستان امکان پذیر است ) و از این رو شرایط گل دهی نیز فراهم می شود و در مورد واریته های که نور کمتری دوست دارند.

  پرورش دهندگان اغلب درون گلخانه های خود را بصورت طبقاتی درست می کنند وآن واریته ها را در طبقات پائین تر نگهداری می کنند و در مناطقی که نور شدید تر از حالت های معمولی است و امکان آسیب دیدگی به گیاه وجود دارد ، گلخانه داران با ریختن آب گل جلوی شدت نور را می گیرند ..

  4 : نور مصنوعی ، در این شرایط شما می توانید حتی در زیر زمین ها هم کاکتوس پرورش دهید برای این منظور شما یکدسته لامپ فلورسنت سفید  یا لامپ های خاص (لامپ های معمولی رشته ایی و لامپ های رنگی کاربرد ندارد مخصوصا قرمز آبی ، کاکتوس ها به فرکانس رنگ آنها حساس هستند البته برخی واریته ها اشعه های ماوراء بنفش را دوست دارند ) را در فاصله 30 الی 40  سانتی متری کاکتوس ها به مدت 12 تا 15 ( حدودا ازساعت 8 صبح تا 10 شب ) ساعت قرار دهید .

  گیاه احتیاجات نوری خود را می تواند رفع کند ، البته بیشتر واریته ها دوست ندارند همه سال در معرض نور مصنوعی باشند بهتر است در زمستان از شدت نور ( تعداد لامپ ها ) بکاهید تا شرایط طبیعی برای آنها باز سازی شود ، البته مدت تاباندن نور و فاصله آنها بستگی به تعداد لامپ ها دارد که بهترین شرایط مورد آزمایش قرار گرفته برای کاکتوس های نور دوست  150 وات لامپ در یک متر مربع به فاصله 30 سانتی متر از سطح به مدت 14 ساعت است و برای کاکتوس های سایه دوست این زمان کاهش می یابد .

  در ضمن فراموش نشود هر دو هفته یکبار باید گلدان ها را بگردانید تا نور به همه جا ی گیاه برسد و همچنین نیاز نوری در بعضی واریته ها متفاوت است که بهتر است آنها را کنار هم قرار ندهید ، بطور کلی تعداد لامپ با ارتفاع از سطح گل و میزان نور دهی باید باهم در نظر گرفته شود .


  آخرین ویرایش: شنبه 4 شهریور 1396 10:45 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی جهانبانی چهارشنبه 13 مرداد 1395 08:52 ق.ظ نظرات ()
  خواب زمستانی کاکتوس ها ...                                                                                                         در زمستان کاکتوس ها به خواب فرو می روند و در این خواب  باید به این نکات توجه کنید زیرا در مواقعی این خواب باعث مرگ کاکتوس می شود .                                                                                                                                                      در خواب زمستانی نباید بیش از هد به کاکتوسها آب داد بلکه میزان آب آن در زمستان باید کمتر باشد در حدی که فقط  کمی پای گلدان نم باشد .                                                                                                 در خواب زمستانی کاکتوسها بهتر است گلدان آنها را کنار پنجره نگه داریم چون آفتاب زمستان را دوست دارند ودر آفتاب به طور سریع تری رشد میکند .                                                                                          شاید برای شما هم سوال باشد که آب وغذایی که به کاکتوس میدهیم کجا می رود وحالا من جواب این پرسش را میدهم . کاکتوسها در زمستان به جای این خودشان رشد کنند به تکثیر می پردازند و شما         می توانید آن جوانه ها را در بعد از زمستان بردارید چون  نیرو مند و بزرگ شده اند و بعدها جوانه ها را میتوانید    در گلدانهای جدا بکارید که بعدها ریشه دهند ورشد کنند.                                  
  آخرین ویرایش: شنبه 16 مرداد 1395 11:55 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات